AIGENER

UVDERMA

bkg future of medicine

محصول

شرکت

SEKA

دستگاه لامپ وود AIGENER مدل UVDERMA محصول شرکت SEKA تایوان و مونتاژ توسط شرکت بینش الکترونیک کاویان گستر یک دستگاه لامپ وود با قابلیت های فراوان می باشد. این دستگاه با وجود 16 عدد ال ای دی UV با طول موج های 340nm تا 450nm کاربرد وسیعی در زمینه پوست و مو و زیبایی و درمان دارا می باشد این دستگاه به تشخیص زود هنگام تغییرات در بیماری های رنگ دانه ای کمک می کند با کمک لامپ وود می توان به تشخیص ضخامت پوست وضعیت رطوبت، خشکی پوست، ویتیلیگو، کراتوز آکنه و قارچ به راحتی دست یافت .

UVDERMA

WOOD’S LAMP SYSTEM

پیشگفتار

با تشکر فراوان از انتخاب شما، امیدواریم دستگاه UVDERMA در اختیارتان رضایت شما را از محصول این شرکت دو چندان کند .

برای استفاده هرچه بهتر از این محصول و برآورده شدن نیازهای مورد نظر تان مطالعه این دفترچه راهنما الزامی می باشد.

شرکت بینش الکترونیک کاویان گستر

تولید کننده و تامین کننده سیستم های پزشکی و آزمایشگاهی

این دستگاه با تابش اشعه ماوراء بنفش نوع A  با طول موج بین 340-450 نانومتر بر روی پوست به تشخیص زود هنگام تغییرات در بیماری های رنگدانه ای کمک می کند. با کمک لامپ وود می توان به افتراق ضایعات خوش خیم از بدخیم پوستی کمک کرد. با کمک این دستگاه به راحتی امکان تشخیص ضخامت پوست، وضعیت رطوبت پوست، خشکی پوست، ویتیلیگو، کراتوز، آکنه و قارچ و … میسر می باشد.

لامپ وود، لامپی قابل حمل برای معاینه و بررسی های تخصصی می باشد. که فیزیکدان آمریکایی رابرت وود خالق آن است. او موفق به تولید نور UV مشکی در پیک طول موج 360nm گردید. این لامپ برای تشخیص هرگونه اعتبار سنجی و کنترل کیفیت در صنعت، پزشکی، استفاده های علمی و عمومی به کار می رود. در هنگام استفاده رنگ اشیا و مواد مختلف به رنگ مشخصی در می آید که به وضوح قابل شناسایی است.

لامپ UVDERMA قابل حمل با کیفیت بالا برای بررسی، معاینه و تشخیص زود هنگام بیماریهای پوستی می باشد.

دارا بودن لنز نوری دایره ای عریض 56mm با قابلیت بزرگنمایی X3 برای دیدن همه جزئیات.

دارا بودن دستگیره ارگونومیک برای راحتی کار و دسترسی آسانتر به سوئیچ  ON/Off.

دارا بودن 18 عدد LED UV و 4 عدد LED سفید پر نور.(قابل اتنتخاب توسط کاربر)

دارای باطری قابل شارژ با طول عمر بالا.

در این دستگاه پوست سالم و بدون عارضه به رنگ آبی (Blue) دیده میشود.

آکنه به رنگ نارنجی (Orange) دیده می شود.

پورفیریاها (ناهنجاری های ناشی از اختلال در تولید هموگلوبین) به رنگ صورتی (Pink) دیده میشود.

سلول های پوستی مرده به صورت نقاط سفید (white spots)دیده می شود.

پوست دهیدراته ( آب از دست داده) به صورت بنفش روشن(light purple)دیده می شود.

پوست حساس نازک و دهیدراته به صورت بنفش تیره (dark purple)دیده می شود.

پیگمانهای پوست تخریب شده در اثر نور خورشید به صورت نقاط قهوه ای (brown spots) دیده می شود.

کومدون یا ضایعات غیر التهابی آکنه به صورت زرد روشن(light yellow) دیده می شود.

پوست چرب (Oily) به صورت نارنجی(orange) دیده می شود.

ضایعات ناشی از قارچهای سطحی پتیریازیس ورسیکالر و مالاسزیا فورفور به صورت سفید مایل به زرد (yellowish white) یا نارنجی مسی (copper orange) دیده می شوند.

گونه های پاتوژن از باکتری سودوموناس فلور سانس سبز (green fluorescence) رنگ دارند.

اریتراسمای ناشی از کورینه باکتریوم مینوتیسیموم به صورت قرمز (red) دیده می شود.

لک و پیس یا ویتیلیگو ناشی از تخریب ملانوسیت ها با وضوح زیادی نمایان می شوند.

کرم ها (لوسیون) به صورت آبی روشن (light blue) دیده می شوند.

افزایش بی رویه پورفیرین ها در دندان، ادرار، مدفوع و ترشحات تاول به صورت صورتی پر رنگ دیده می شوند.

آزمایش پوست با لامپ وود

برای معاینه‌ی ضایعات پوستی با استفاده از چراغ وود (اشعه فرابنفش با طول موج 365 نانومتر) انجام مراحل زیر توصیه شده است:

 • ناحیه پوستی مورد آزمایش قبلا با آب شسته شده و از مواد آرایشی استفاده نشده باشد، مواد ضد عرق یا کرمهای مرطوب کننده نیز استفاده نشده باشند زیرا ممکن است فلوئورسانس نشان داده و نتایج مثبت کاذب حاصل شود.
 • پوست در حالت نرمال خودش مورد آزمایش قرار می‌گیرد.
 • آزمایش در اتاق کاملا تاریک انجام شود و یا اینکه کلیه لامپهای اتاق را خاموش نمائید، پرده‌ها کشیده شده و کرکره‌ها را کاملا ببندید تا محیط اطراف به اندازه کافی تاریک شود.
 • از چراغ وود برای شناسائی وسعت نواحی پیگمانته شده و یا دپیگمانته شده و نیز برای آشکار کردن فلوئورسانس استفاده می‌شود. پوست سالم و نرمال به رنگ آبی ملایم دیده می‌شود و نقطه‌های سفیدی در نواحی که پوست دارای ضخامت است و نقاط زرد رنگ در نواحی که چرب یا روغنی است و نقطه‌های ارغوانی در نواحی که پوست دهیدره است نشان می‌دهد.
 • اگر یک اختلال قابل توجه دیده شود و یا ناحیه‌ای با فلوئورسانس مشخص دیده شود بعنوان نتیجه مثبت گزارش می‌گردد.

رعایت نکات ایمنی در استفاده از چراغ وود 

 1. نور ساطع شده از چراغ وود مضر نیست و موجب سوختگی یا آسیب پوست نمی‌شود. با توجه به اینکه زمان معاینه‌ی پوستی نیز کوتاه و مختصر است حتی در افرادیکه پوست حساسی دارند موجب آسیب نمی‌شود. تنها در مواقعی که نیاز به معاینه‌ی پوست صورت وجود دارد از بیمار خواسته میشود که چشمان خود را بسته نگاه دارد.
 2. باطری های موجود در دستگاه بصورت قابل شارژ می باشند و بصورت خود کار اگر شارژ به دستگاه متصل باشد شارژ می شوند
 3. از قرار دادن باطری به مدت طولانی درون دستگاه خود داری فرمایید
 4. مدت زمان لازم برای شارژ کامل باطری 45 دقیقه می باشد. 

همه چیز راجع به درماتوسکوپ

درماتوسکوپ و لامپ وود

درماتوسکوپ (Dermatoscope) از دو کلمه Dermato به معنی پوست و Scope به معنی نمایش تشکیل شده است و در کل به معنی نمایش پوستی است (بطور دقیق ­تر معادل “نمایش ضایعات پوستی” است). عملکرد دستگاه درماتوسکوپ به این صورت است که به وسیله لامپ های هالوژن موجود در این دستگاه نوری بر روی سطح پوست تابانده شده و به این طریق تصاویری واضح و شفاف به دست می ­آید که امکان معاینه و بررسی بیش­تر و دقیق ­تر پوست و زوائد پوستی را به پزشک مربوطه می ­دهد. متخصصان پوست از این وسیله جهت معاینات پوست و با هدف تشخیص دقیق انواع مشکلات پوستی و تشخیص ضایعات خوش­ خیم از بدخیم (سرطانی) مانند ملانوم، کارسینوم سلول بازال، بیماری بوون و کارسینوم سلول مرکل استفاده می­ کنند. در این روش ضایعات غیرسرطانی مثل زگیل و فیبروم ­ها و همچنین عفونت ­های قارچی مثل افتراق تینیای و تینیاکاپیتیس نیز به راحتی تشخیص داده می­ شوند. همچنین امکان دارد پزشکان در مواردی از جمله ریزش مو، ملاسما، گال، شپش و آلوپسی نیز از این دستگاه بهره بگیرند. در چنین مواردی، پزشکان با استفاده از درماتوسکوپ به دنبال مواردی از جمله نقاط سیاه، نقطه­ های زرد رنگ روی سطح پوست و موهای کوتاه به حالت خوشه ای درآمده شده هستند. سپس با استفاده از این اطلاعات ابتلا یا عدم ابتلای فرد به آلوپسی را تشخیص دهند. در این روش تصاویر گرفته شده از ناحیه مورد نظر در مراحل مختلف بیماری و درمان توسط درماتوسکوپ دیجیتال ذخیره شده و با یکدیگر مقایسه می­ شوند.

لامپ وود (Wood Lamp) یک روش ساده و موثر برای تشخیص اختلالات خاص از جمله قارچ های پوستی، عفونت های باکتریایی و اختلالات رنگدانه ­ای و در مفهوم کلی روشی براي تشخيص عفونت هاي پوستي است. علت نامگذاری لامپ وود به این دلیل است که در لامپ­ های وود قدیمی ­تر از یک فیلتر چوبی برای انتشار طول موج های در محدوده 320 تا 450 نانومتر (فرابنفش) استفاده می­ کردند. این وسیله یک منبع نور فرابنفش (UVA) است که از آن برای تشخیص بیماری های نامحسوس پوست و مو، اختلالات رنگدانه پوست از جمله ویتیلیگو و همچنین تشخیص ساییدگی قرنیه چشم استفاده می ­شود. هنگام تابش نور فرابنفش توسط لامپ وود بر سطح پوست نواحی­ ای که دچار مشکلات قارچی و یا باکتریایی هستند بازتاب نور متفاوتی از سایر نواحی خواهند داشت (به رنگ­ های متفاوتی دیده می­ شوند). در حقیقت پوست طبيعي زير لامپ هيچ درخشش ندارد، اما پوست آلوده فلورسنت می ­شود. خاصیت فلورسنت یا تابناکی نوعی تابش فوتون های نوری از جسم است که در اثر گرما رخ نمی­ دهد بلکه در آن نور با امواج کوتاه (امواج ماوراء بنفش) جذب جسم شده و در طول موج های بلندتر بازتاب می­ شود. این بازتابش در ناحیه مرئی طیف نوری رخ می­دهد، بنابراین رنگ ها در چشم ما پدیدار می شوند. در لامپ وود نور UVA به پوست تابانده می­ شود که بخشی از آن توسط ملانین موجود در اپیدرم جذب شده و باقی وارد لایه درم می ­شود که در این لایه موجب تحریک کلاژن ­ها و ایجاد خاصیت فلورسنتی و نور مرئی می شود. این نور تولید شده مجددا توسط ملانین موجود در اپیدرم جذب می­ شود و در نهایت به چشم ما می­ رسد. باید توجه داشت که لامپ وود یک ابزار تشخیصی است، نه درمانی.

 

معاینه به وسیله لامپ وود یک آزمایش تشخیصی است که در تشخیص بسیاری از اختلالات پوستی از جمله:

 • اختلالات رنگدانه: هیپوپیگمانتاسیون یا دپیگمانتاسیون، هیپرپیگمانتاسیون، ملاسما و ویلتیگو
 • عفونت های پوستی با منشا قارچی: کچلی ورسیکالر، فولیکولیت پیتیروسپوروم و کچلی.
 • تشخیص گال و یا شپش سر
 • تشخیص آریتراسما که به صورت دانه های قرمز رنگ در چین های پوستی ظاهر می شود.
 • بررسی علائم پورفریا در گلبول های قرمز، ادرار و مدفوع
 • بررسی خراش ها و اجسام خارجی در قرنیه
 • بررسی عفونت های قارچی، باکتریایی و انگلی
 • پیتریازیس ورسیکالر که به صورت جوش و یا دانه هایی بر روی قفسه سینه و یا پشت ظاهر می‌­شود، از خود رنگ نارنجی بازتاب می­ کند.
 • بیماری های قارچی مانند کچلی طاسی به رنگ سبز بازتاب می­ شوند.

 

در مورد نحوه استفاده از لامپ وود:

برای استفاده از لامپ وود ناحیه ای قرار است معاینه شود نباید به تازگی شسته نشده باشد. پوست باید به طور کامل از هر گونه آرایش، دئودورانت، مرطوب کننده و یا هر لوسیون موضعی دیگری پاک شده باشد (زیرا ممکن است باعث بدست آمدن نتایج کاذب شوند). لامپ وود را حدود 60 ثانیه روشن کنید. اتاق باید کاملا تاریک باشد. سپس پوست را برای چند ثانیه معاینه کنید. لامپ وود در فاصله مناسب از پوست نگه داشته می ­شود و هیچ گرمایی از خود ساطع نکرده و بدون درد است. از آنجایی که نور وود در محدوده فرابنفش نور ساطع می­ کند، نگاه کردن به نور برای مدت طولانی ممنوع است. هم بیماران و هم پزشک باید از چشمان خود محافظت کنند.

 

در مورد موارد منع مصرف لامپ وود:

 • هیچ منع استفاده ­ای جهت معاینه پوست به وسیله لامپ وود وجود ندارد.
 • لامپ وود ایمن بوده و به پوست آسیب نمی رساند و باعث آفتاب سوختگی نیز نمی شود.
 • مدت زمان معاینه بسیار کوتاه است و به همین دلیل حتی به افراد حساس به نور نیز آسیبی وارد نمی­ شود.
 • تاکید می­شود افراد هنگام معاینه چشمان خود را بپوشانند تا از آسیب احتمالی به قرنیه جلوگیری شود.

 

عوارض مربوط به استفاده از لامپ وود عبارتند از:

 • تفسیر غلط نتایج در صورت عدم دیدن آموزش و تجربه کافی از دستگاه
 • احتمال بروز آسیب های چشمی در استفاده طولانی مدت از دستگاه و همچنین استفاده نکردن از عینک محافظ

کاتالوگ

برای دانلود کاتالوگ این محصول میتوانید بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

ویدیو آموزشی